Haber

Sarıgöl Vadisi Muhtarları Boğa Güreşi Şenliği Artvin’de Sona Erdi

Artvin’in Yusufeli ilçesinde dün başlayan “Sarıgöl Vadisi Muhtarları Boğa Güreşi Şenliği” sona erdi.

İlçeye bağlı Sarıgöl Vadisi’ndeki 10 köyün muhtarları tarafından Dutluk mevkiinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivalin son gününde “orta boy”, “büyük orta” boylarda 34 boğa, Başaltı” ve “Baş” kategorileri arenaya girdi.

Vatandaşların çok sayıda izlediği güreşte “orta boy” kategorisinde Hakan Sılacı’nın “Tori”si, “büyük orta” kategorisinde Veysel Saraç’ın “Efsane”si, “baş” kategorisinde Ali Kaya’nın “Kara”sı, “kafa” kategorisi. Hızır Öğtüt’ün akrabası olan “Karagöz” isimli boğa birinci oldu.

Festivale gelenlerin birçoğu gün boyu tribünlerdeki güreş müsabakalarını takip ederken, bazıları da güzel havayı değerlendirerek arena çevresindeki alanlarda piknik yaptı.

Toplam 180 bin liralık para ödülünün dağıtıldığı festivalde, baş kategorisinde şampiyon boğanın sahibi 40 bin lira ile ödüllendirildi.

Festivale katılan ve güreşleri izleyen Artvin Valisi Cengiz Ünsal, ödül töreninde yaptığı konuşmada, boğa güreşinin Artvin’le özdeşleşen kadim bir gelenek olduğunu ve bölgenin kültürünü yansıttığını söyledi.

Artvin’de ilk kez boğa güreşi izleme fırsatı bulduğunu belirten Ünsal, şöyle konuştu:

“Kafkas Festivali’nde boğa güreşlerini izleme fırsatım oldu. Bugün ikinci kez izliyorum. Başta gençlerimiz, genç kızlarımız ve çocuklarımız olmak üzere her yaş grubundan vatandaşımızın bu güreş maçlarını hayranlıkla izlediğini gördüm. Bu da bu kültürün nesiller arasında çok iyi aktarıldığının göstergesidir. Bu tür etkinlikler birlik ve beraberliğimizi pekiştiriyor.”

ozvatan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu