Haber

Danimarka ciddi bir asker sıkıntısı bildirdi

Danimarka’da üst düzey bir askeri yetkili, ülkede ciddi bir asker sıkıntısı olduğunu söyledi.

CPH Post’un haberine göre, ordunun ikinci komutanı Tuğgeneral Henrik Lyhne yerel televizyon kanalı TV 2’ye yaptığı açıklamada, Danimarka ordusunun dünyanın en gelişmiş silahlarına sahip olduğunu ancak asker sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Ülkenin savaşa hazır bir orduya sahip olmasının yıllar alacağını belirten Lyhne, Danimarka’nın NATO hedeflerine ulaşma yeteneği konusundaki şüphelerini dile getirdi.

Lyhne, “Bu bir acil durum çağrısı. Daha önce hiç olmadığı kadar asker sıkıntısı yaşadığımız için durum kritik. 40 yıldır silahlı kuvvetlerde bulundum ve durum hiç bu kadar kötü görünmemişti.” sözünü kullandı.

Ordudaki mevcut pozisyonların yüzde 20 ila 25’inin doldurulamayacağını vurgulayan Lyhne, “Yakında daha fazla fon sağlansa bile savaşabilir bir ordu kurmak yıllar alacak” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen de durumun “kritik” olduğunu kabul etti ve konuyla ilgili orduyla uzun bir dizi görüşmenin ilkini gerçekleştirdiğini belirtti.

TV 2’nin verdiği bilgilere göre Danimarka, Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen 17 “güç hedefinin” yalnızca üçünü karşılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu