Haber

Üsküdar’da, Kullanılmayan El Örgüsü Giyicekler İhtiyaç Sahipleri İçin Yeniden Örüldü

AVRUPA ATIK AZALTIM HAFTASI KAPSAMINDA NİNE VE DEDELER ESKİ KIYAFETLERDEN ÖRGÜ ÖRDÜ

ATKI, BERE VE KAZAKLAR ANADOLUDA GEREKSİNİM SAHİBİ ÇOCUKLARA GÖNDERİLECEK

Üsküdar Belediyesi, Teması “Döngüsel & Sürdürülebilir Tekstil” olarak belirlenen Avrupa Atık Azaltım Haftası kapsamında düzenleyeceği aktiflikte başrolü nine ve dedelere verdi. Sıfır Atığın birinci basamaklarından biri olan “değerlendir, yeniden kullan!” odağında gerçekleştirilen aktiflikte nine ve dedeler kullanılmış el örgüsü giyecekleri tek tek sökerek çocuklar ve torunları için yeni kıyafetlere dönüştürdü.

İkinci Bahar Emekliler Kahvesi’nde buluşan nineler, dedeler ile çocuklar, kullanılmış el örgüsü giyecekleri elbirliği ile söküp yumak haline getirirken tekstil atıklarından çanta yaptı. Hazırlanan yumaklarla ÜKAD kadınlarının desteğiyle atkı, bere örme atölyesi düzenlendi. Etkinlik çerçevesinde örülen atkı ve bereler, Anadolu’da bir okulda eğitim gören öğrencilere gönderilerek sürdürülebilir etraf ve toplum şuuru oluşturması planlanıyor.

Türkmen: “Anadolu’da bir köy okulunda okuyan çocuklara eldiven, çorap ve kazak olacak”

Düzenlenen aktiflikte konuşan Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen, “Bu hafta Dünya’da atık azaltma haftası. Önemli bir hafta, bu haftayı ruhuna, anlamına uygun değerlendirmek lazım. ‘Gerekmiyorsa tüketme’ Bir şey gerçekten gerekmiyorsa tüketmemek lazım. Gerekiyor ise, az tüketmek lazım. Az olsa da tükettirsen, o tükettiğin atığı değerlendirmek gerekiyor. Atığı da yok saymamak, ya da çevreyi kirletecek bir noktaya taşımamak gerekiyor. Burada muazzam bir faaliyet var, biz bunları tekrar değerlendirmek istedik. Bunlar bere, çorap, atkı oluyor ve tekrar kullanıma hazır hale gelmek kaydıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Anadolu’da bir köy okulunda okuyan çocuklara bunlar eldiven olacak, çorap ve kazak olacak” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu