Ekonomi

Menteşe Ziraat Odası çiftçileri yerinde kayıt altına alıyor

Çiftçi Kayıt Sistemi Çiftçilerin kayıt altına alınması ve desteklerden faydalanabilmesi amacıyla her yıl gerçekleştirilen Çiftçi (ÇKS) kayıtları devam ediyor. Çiftçiler bağlı oldukları Ziraat Odasına giderek veya e-devlet üzerinden kayıt yaptırabilirler.

Menteşe Ziraat Odası da çiftçilerin bulunduğu kırsal mahallelere giderek odaya kayıtlı çiftçileri hem odaya hem de yerinde kayıt altına alıyor. Menteşe Ziraat Odası çalışanları her gün Menteşe’nin farklı kırsal mahallelerindeki çiftçilere giderek çiftçileri ÇKS’ye kayıt ettiriyor, diğer istek ve taleplerini yerinde alarak ilgili birimlere ulaştırıyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Menteşe Ziraat Odası Başkanı Mehmet Baştuğ, Çiftçi Kayıt Sisteminin (ÇKS), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan tarımsal veri tabanı olduğunu belirterek, çiftçiler kayıtlıdır. Baştuğ, “ÇKS, tarımsal desteklerin izlenebilmesi, denetlenebilmesi, raporlanabilmesi, doğru ve sağlıklı değerlendirmelerin yapılabilmesi için çiftçi bilgilerinin merkezi bir bilgi tabanında toplanmasını gerektiren bir kayıt sistemidir. Tarımsal olarak aktif olarak faaliyet gösteren çiftçilerin kişisel bilgileri faaliyetleri sırasında kullandıkları varlıkları (arazi, hayvan vb.), girdi vb.), ürün desenini, ortalama verimlerin kayıt altına alındığı, tarımsal desteklerin uygulandığı, izlendiği ve denetlendiği sistemler bütünüdür. Tarım politikaları oluşturmak için kullanılır.Çiftçilerimiz desteklerden yararlanmak ve çiftçilik yaptığını belgelemek için Odamıza gelerek kayıtlarını yenileyebilirler.Biz Menteşe Ziraat’iz.Oda olarak çiftçilerimizin yaşadığı mahallelere giderek çiftçilerimizin tarım politikalarının engellenmesini sağlıyoruz. Yoğun iş ortamında iş kayıplarını giderip yerinde kayıt altına almalarını rica ediyoruz.Bazı çiftçilerimiz kayıtlarını e-devlet üzerinden yaptırıyor veya yeniliyor.Bu çiftçilerimizin bağlı oldukları Ziraat Odasını ziyaret ederek üyelerine bilgi vermelerini rica ediyoruz. “Üyeliğini güncellemeyen çiftçilerimiz desteklerden yararlanamayacaktır” dedi. – MUĞLA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu