İş

İspir Kuru Fasulye Üretim ve Pazarlama Olanakları Araştırıldı

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nden Başar Altuntaş ve Hüsamettin Kurt, coğrafi (menşeli) İspir kuru fasulyesinin üretim ve pazarlama olanaklarını belirlemek, ülke ekonomisine katkısını artıracak önerileri de içeren bir araştırma gerçekleştirdi. pazarlama.

Nüfus yoğunluğu azalıyor

Tarımsal üretimin ve kırsal alanların en değerli sorununun nüfusun kent merkezlerinde yoğunlaşması olduğuna değinilen araştırmada, “Türkiye’de il ve ilçe merkezlerinde yaşayanların oranı yüzde 93,2 iken, Türkiye’de yüzde 93,2 oldu. 2021 yılında belde ve köylerde yaşayanların oranı yüzde 6,8’e geriledi Kırsal kesimde yaşayan genç nüfusun imkanların yetersizliği nedeniyle kent merkezlerinde yaşaması, tarımsal üretim açısından değerlendirilmesi gereken en değerli sorun olarak karşımıza çıkıyor. .Türkiye’de kilometrekareye düşen kişi sayısı 109 kişi iken Erzurum’un nüfus yoğunluğu 30 kişi, İspir ilçesinin nüfus yoğunluğu ise 15 kişidir.İlçenin nüfus yoğunluğu ülke ortalamasının sadece yüzde 13,7’sidir. Nüfusun az olmasının sosyolojik nedenlerinin yanı sıra ekonomik nedenler de değerli bir bölüm oluşturmaktadır.Coğrafi işaretli eserlerin gelişmesinde yerel kurum ve kuruluşlar değerli bir yere sahiptir. Özellikle kırsal kesimde örgütlü yapıya ve bu kuruluşlar arasındaki işbirliğine ve örgütsel gelişime ihtiyaç vardır.” söylendi.

Üreticilerin sorunları çözülmeli

İspir ilçesinde nüfusun yaş ortalamasının yüksek olması ve bu nüfusun etkin ve verimli çalışma olanaklarının olmaması nedeniyle yöre halkının gelir düzeyinin düşük olduğu ifade edilerek, “İspir ilçesine yönelik politikaların belirlenmesi değerlidir. kırsal nüfusun ikamesi ve gelir düzeyinin yükseltilmesidir.Bu kapsamda İspir Kuru Fasulye üretiminin yaygınlaştırılması,verimliliğin artırılması gelirin artırılması açısından üreticiye fırsat sağlamaktadır.Ancak üreticinin karşı karşıya olduğu sorunlar giderilmelidir. çözülerek üretim teşvik edilmeli ve çeşitli eğitim faaliyetleri ile üretici bilgilendirilmelidir. bölgelerin aksine caziptir.Çalışma sonucunda elde edilen değerli sonuçlardan biri de aracıların pazara ulaşmadaki rolü ve organize yapı ile ilgilidir. Ancak İspir ilçesinde aracı veya komisyoncuya satış oranının son derece düşük olduğu gözlemlendi.”

Diğer fasulyeler İspir Fasulyesi olarak satılmaktadır.

İlçede az sayıda esnafın fasulye piyasasını kontrol etme, fiyatları belirleme ve piyasayı yönlendirme potansiyeline sahip olduğunu gösteren araştırma sonuçlarında, ilçede bu kümede yer alan esnafın fasulyeyi sattığı belirlendi. İspir Kuru Fasulye olarak diğer şehirlerden daha ucuza getiriyorlar. STK’lar tarafından bilinmesine rağmen somut bir önlem alma girişimi yok. Yaygın görüşe göre farklı fasulye çeşitlerinin İspir Kuru Fasulye olarak pazarlanması uzun vadede coğrafi işaret tescili yapılan yöresel eseri kaçınılmaz olarak etkileyecektir. İlçede kooperatifleşme oranı çok düşüktür. İşletme Üretim ve İşletme Kooperatifi 2021 yılı üretim döneminde 100 dönümlük alanda fasulye üretimine başlamıştır. Modern üretim tekniklerinin kısmen uygulandığı üretim alanında makineli ekim formülü ve yağmurlama sulama formülü kullanılmıştır. Kurulan üretim kooperatifi kiraladığı alanda üretim yapmanın yanı sıra üreticinin işini satın alarak üretimi teşvik etmektedir. rol yaptı. Fasulye üretimini artırmak isteyen üreticiler geniş alanlarda üretim yapmak isteseler de tarım işçisi yetersizliğinden ekim alanlarını artıramıyorlar.

Pazarlama ve üretimin artması bölgeyi kalkındıracak

Fasulyenin İspir ilçesi ekonomisinin kalkınmasına katkı sağlayabileceğinin belirtildiği araştırmanın sonuç bölümünde ise “Ayrıca tarafları belirleyecek ve sağlayabilecek niteliklere sahip olduğu görülmektedir” denildi. bu alanda yapılacak diğer çalışmalar için bir alt yapı oluşturmaktır. Bölgede kronikleşen sorunların analizinde, bölgedeki politika yapıcılara, sivil toplum ve çiftçi örgütlerine ve üreticilere bir dizi tavsiyede bulunuldu. Bölgede yapılacak disiplinli çalışmalarla kırsal nüfusun artırılabileceği, aksine göçün seferber edileceği ve nüfusun yerinde barınmasının mümkün olacağı görülmektedir.” – ERZURUM

habertercan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu