Yaşam

Ege Üniversitesi ev sahipliğinde “5.Eğitimde Yeni Trendler Forumu: İzmir” düzenlendi

Azerbaycan Aydınlanmacılar Derneği Ege Üniversitesini ziyaret etti

Uluslararasılaşma vizyonu doğrultusunda hayata geçirdiği memleketler arası iş birliklerine yenilerini ekleyen Ege Üniversitesi, akademik gücünü kardeş ülkelerin kurumları ile paylaşmaya devam ediyor.

Yükseköğretim alanında, global seviyede tanınırlığını artıran Ege Üniversitesi ile Azerbaycan Aydınlanmacılar Derneği iş birliğinde “5.Eğitimde Yeni Trendler Forumu: İzmir” aktifliği gerçekleştirildi. Ege Üniversitesi konut sahipliğinde düzenlenen foruma, Azerbaycan’ın farklı eğitim kuruluşunda vazife yapan yöneticiler, eğitimciler ile Ege Üniversitesi üst idaresi ve ilgi ünitelerin akademisyenleri katıldı.

Ege Üniversitesi Senato Salonunda, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan ve üst idare ile bir ortaya gelen Azerbaycan Aydınlanmacılar Derneği heyetine burada Ege Üniversitesinin eğitimi öğretimi, araştırma geliştirme imkanları, milletlerarası çalışmaları ile ilgili bilgiler verildi.

EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Azerbaycan ile eğitim alanında gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri son yıllarda çok büyük bir ivme kazandı. Biz Azerbaycan ile “İki Devlet, Tek Millet” düsturuyla tüm çalışmalarımızı birlikte yürütür durumdayız. Bundan sonra da iş birliklerimizi daha da artırarak, ‘Büyük Türkiye’ ülküsüne emin adımlarla bir arada yürüyeceğiz. Bu ülkünün temel desteklerinden birisi; eğitim. Bizler, eğitimciler olarak, bilgi ve deneyimlerimizden karşılıklı faydalanarak, iş birliklerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Bilindiği üzere, Türk yükseköğretiminde bir birinci uygulama olarak, Ege Üniversitesi ve Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ortasında Çift Diploma Programı başlattık. Bu örnek uygulamayı başka Türk Cumhuriyetlerindeki üniversitelerle de hayata geçirmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Azerbaycan Aydınlanmacılar Derneği Lideri Tofig Sadıkhov, “Öncelikle, bugün öğretmenlerimizi kabul edip, ağırladığınız için teşekkür ediyorum. Biz Azerbaycan Aydınlanmacılar Derneği olarak, Azerbaycan’ın tüm vilayet ve ilçelerinden öğretmenler ile bir arada çalışıyoruz. Ortalarında okul müdürleri, müdür yardımcıları ve öğretmenlerin olduğu, 10 binin üzerinde üyemiz bulunuyor. Bugün buraya, otuz üç kişilik bir grup ile geldik. Ziyaretimiz boyunca Ege Üniversitesinin bizlere sunacağı eğitimler için şimdiden teşekkür ediyorum. Umarım, burada edindiğimiz bilgi ve deneyimleri Azerbaycan’daki başka eğitimcilerimize ve öğrencilerimize aktarabiliriz” diye konuştu.

EÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay ise “Azerbaycan Aydınlanmacılar Derneği’nin Ege Üniversitesini ziyareti kapsamında birinci olarak Eğitim Fakültemizi tanıtacağız ve bir arada katılacağımız bir seminerimiz olacak. Azerbaycan ile bundan sonra da seminerler, değişim programları düzenleyebilir, öğretim elemanlarımızı kısa müddetli olarak Azerbaycan’a göndererek, eğitim vermelerini sağlayabiliriz. Bunun yanı sıra iş birliklerimiz çerçevesinde online eğitimler düzenleyebiliriz. Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Necdet Budak, bu mevzuda son derece açık ve destekleyici. Eğitim Fakültesi olarak bizler de elimizden gelen tüm çabayı göstereceğiz. Azerbaycan’daki üniversiteler ve okullar ile işbirliğine her vakit hazırız” dedi.

Azerbaycan Aydınlanmacılar Derneği Heyeti, Bağlantı Fakültesi Konferans Salonunda, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın iştiraki ile düzenlenen Memleketler arası Öğrenciler Günü programına ve Eğitim Fakültesinde gerçekleştirilen “21. Yüzyıl Hünerleri ve Öğretim Programlarına Yansımaları” seminerine katıldı.

Forum kapsamında düzenlenen ziyaret ve programlarda Ege Üniversitesi ve Azerbaycan Aydınlanmacılar Derneğinden akademisyenler ve eğitimciler görüş ve tecrübe alışverişinde bulundu. Azerbaycan Aydınlanmacılar Derneği Lideri Tofig Sadıkhov’un riyasetindeki heyet akabinde yerleşke tipi yaparak, toplumsal alanları, spor tesislerini, merkezi kütüphaneyi ve laboratuvarları ziyaret ederek, vazifelilerden bilgi aldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu