Haber

Darp sonucu yüzde 69 engelli kalan kişiyi yaralayanlara 5 yıl 7 ay 15 gün hapis

Antalya’da darbedilmesi sonucu yüzde 69 engelli kalan Halil Hüseyin Kayalı’yı ağır yaraladıkları savıyla “kasten öldürmeye teşebbüs” cürmünden yargılanan 3 sanıktan 2’si, 5 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırıldı.

1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanık A.A, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılırken, tutuksuz sanıklar H.B.B. ve H.B.A. katılmadı. Duruşma salonunda müşteki Halil Hüseyin Kayalı ve taraf avukatları hazır bulundu.

Duruşmada kelam verilen sanık A.A. öldürmek üzere bir gaye ve kastının olmadığını savunarak, “Pişmanım.” dedi.

Mahkeme heyeti, A.A. ve H.B.B’yi “kasten öldürmeye teşebbüs” hatasından 9 yıl mahpus cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanıkların kız arkadaşına mağdurun laf attığı savıyla cezayı evvel 6 yıl 9 ay’a, sanıkların geçmişi, toplumsal bağları, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları nedeniyle de 5 yıl 7 ay 15 güne indirdi.

Sanık H.B.A’nın ise beraatına karar verildi.

“Hayatım iyi bir şekilde gitmiyor”

Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan müşteki Halil Hüseyin Kayalı, davasının 4 yıl önce sulh ceza mahkemesinde başladığını, mahkemenin görevsizlik kararıyla Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla yargılamanın yapıldığını söyledi.

Sanıklara verilen 5 yıl 7 ay 15 günlük cezanın beklediğinin çok altında olduğunu söz eden Kayalı, “Benim hayatım, darp sonucunda tam tersi olarak değişti. Şu anda yüzde 69 engelliyim. En basitinden bastona mahkum kaldım. Bu durum benim için çok zor oldu. İşimi yapamıyorum. Güzel bir gelirim yok. Artık hayatım iyi bir şekilde gitmiyor.” dedi.

Avukat Mesut Oğuz da müebbet mahpus cezası istenen sanıkların, 5 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırıldığını belirterek, “Sanıkların iyi hali ya da geçmiş durumu baz alınarak indirim yapılmışsa da GBT (Genel Bilgi Toplama) kayıtlarına baktığımızda çarşaf çarşaf haklarında dosyalar vardır. Sanıklar hakkında yapılan indirimler hukuka aykırıdır. Dosyayı istinafa taşıyarak takipçisi olacağız.” dedi.

Olay

Muratpaşa ilçesinde Güvenlik Mahallesi’nde 5 Şubat 2019’da meskenine gitmek üzere işten çıkan 39 yaşındaki Kayalı, teze nazaran tanımadığı bireylerce laf atma sorunu yüzünden darbedildi.

İki kişi tarafından plastik boru ve tekmeyle dakikalarca darbedilen Kayalı, uzun müddet ağır bakımda tedavi gördü. Aldığı darbeler nedeniyle konuşmak ve yürümekte zorlanan Kayalı’ya yüzde 69 engelli raporu verildi.

Olayla ilgili ilk olarak sanık H.B.B. hakkında “basit yaralama” suçundan Antalya 2. Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Olaya ilişkin güvenlik kamerası görüntülerini ve sağlık raporunu dikkate alan mahkeme, “görevsizlik” kararı vererek dosyayı Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

Ağır Ceza Mahkemesi, H.B.B’nin yanı sıra olaya karıştığı belirlenen A.A. ve H.B.A. hakkında da “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla dava açılması için savcılığa kabahat duyurusunda bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu