Haber

Adalet Bakanı Tunç, Antalya’da düzenlenen fidan dikim töreninde konuştu. İfade

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemizde kararlılığımızdan taviz vermeden yolumuza devam edeceğimizi ümit ediyorum.” söz konusu.

Tunç, 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü kapsamında Antalya Kontrollü Özgürlük Müdürlüğü’nün Kepez ilçesinde düzenlediği fidan dikim törenine katıldı.

Etkinlikte konuşan Tunç, 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü’nün 4 yıldır kutlandığını belirterek, bugünün bir klasik haline geldiğini ve kökleşmiş olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve bu vatan için canlarını feda eden tüm şehit ve gazilerin mirasına sahip çıkacaklarını belirten Tunç, “İnşallah yolumuza taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz. Türkiye’yi Cumhuriyetin ikinci yüzyılındaki muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma mücadelemizde kararlılık içindeyiz.” dedi.

Antalya’nın Türkiye’nin gözbebeği, turizmin başkenti, tarımda lider şehir olduğunu vurgulayan Tunç, Antalya’yı korumaya devam edeceklerini belirtti.

Tunç, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 100. Yıl Cumhuriyet Ormanları projesi kapsamında bugün Türkiye’nin 2023 farklı yerinde bu tür törenler düzenlediğini hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti:

“Binlerce, milyonlarca fidan toprağa dikildi. Umarım bu çalışmalar geleceğe bir nefes olarak devam eder. Peygamber Efendimiz’in bir hadisi vardır: ‘Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanları dikin. Gelmek.’ “Bizim inancımız, çevre haklarının kutsallığını ve çevreciliğin ne kadar değerli olduğunu emrediyor. Bu beyanı yıllar önce, asırlar önce insanlara vermişti. Bugün yaptığımız çevre hareketi, Peygamberimizin mesajının yerine getirilmesi açısından çok anlamlıdır. Ülkemiz ağaçlandırmada Avrupa’da birinci.” “Türkiye genelinde ağaçlandırma çalışmaları kapsamında son 22 yılda toprağa 7 milyar ağaç dikildi. Ülkemize 2,5 milyon hektar yeni orman alanı kazandırıldı. Bu süreç devam ediyor. Tabiat parklarının sayısı 17’den 266’ya çıkarıldı.”

Adalet Bakanlığı olarak Ulusal Ağaçlandırma Günü’nde 3 bin 164 işçi ve 4 bin 520 yükümlüyle 105 bin 208 fidan diktiklerini vurgulayan Tunç, Bakanlık olarak 2 milyon 67 bin 431 fidan diktiklerini söyledi. 2017 yılından bu yana Türkiye genelinde 95 bin 324 yükümlü ile 10 bin 194 borçluyla 3 milyon 728 bin 466 ağacın bakım çalışmasını gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Konuşmanın ardından ağaçlandırma alanına çam fidanı diken Bakan Tunç, ardından krep yapan köy hanımlarını ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu