Haber

Ürdün, İsrail saldırılarına karşı Gazze ablukasının kaldırılmasını talep etti

Ürdün’de düzenlenen gösteride İsrail saldırıları nedeniyle gıda ve tıbbi malzeme sıkıntısı çeken Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın kaldırılması talep edildi.

Başkent Amman’ın merkezindeki El-Hüseyni Camii önünde toplanan Ürdünlüler, İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana bombaladığı Gazze Şeridi ile dayanışma yürüyüşü düzenledi.

Hüseyin Camisi’nden Nahil Meydanı’na doğru yürüyen yüzlerce kişi, “ABD’nin Gazze ablukasını Araplar yapıyor”, “Ablukayı artık kırın”, “Gençliğin sesi yükselsin” gibi sloganlar attı.

Göstericiler, “Refeh Sınır Kapısı’nı açın” ve “Gazze’ye yönelik ablukayı kırın” yazılı pankartlar taşıdı.

7 Ekim’den sonra İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere yanıt vermek” gerekçesiyle 7 Ekim 2023’te İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı. “

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 11 bini çocuk, 7 bin 500’ü kadın olmak üzere 26 bin 83 Filistinli öldürüldü, 64 bin 487 kişi de yaralandı. Enkaz altında hâlâ binlerce ölü olduğu bildirilirken, sivil altyapı da tahrip edilerek halkın sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 219’u toprak işgali sürecinde olmak üzere 556 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023’te 4 gün verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani mola” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim 2023’ten bu yana 373 Filistinli hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu