Ekonomi

Su Kültürü İletişim Forumu Samsun’da başladı

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ev sahipliğinde, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) katkılarıyla düzenlenen “Su Kültürü İletişim Forumu”, Türk somonu, balık yetiştiricileri ve üretime yönelik teknolojik yeniliklerin buluştuğu Samsun’da başladı. açıklanacak.

Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, TSO Rifat Hisarcıklıoğlu Salonu’nda düzenlenen forumun açılışında yaptığı konuşmada, dünya gıda tüketiminin içinde bulunduğumuz dönemde su ürünleri tüketimi ve yetiştiriciliği konusunun değer kazanmaya devam edeceğini belirtti. sürekli artan nüfus.

Türkiye’nin deniz ve iç sularda zengin bir faunaya sahip olduğunu, Karadeniz’in bu anlamda özel bir alan olduğunu vurgulayan Murzioğlu, şöyle konuştu:

“Türkiye’de 2022 yılında 514 bin 805 ton su ürünleri yetiştirileceğini görüyoruz. Bunun yüzde 28’i iç sularda, yüzde 72’si ise denizlerde üretilecek. İç suların yanı sıra yaklaşık 850 bin tondan da bahsedebiliriz. Deniz ürünleri ile su ürünleri yetiştiriciliği alanındaki fırsatlardan bahsedebiliriz. Bu etkinlikte su ürünleri alanındaki fırsatlardan bahsedebiliriz. “Pazarlama, depolama, taşıma, proses ve değerlendirme, bakım ve ekipman üretimi gibi sektörleri düşündüğümüzde bu açıkça görülüyor. çok önemli fırsatların olduğunu söyledi. Tüm paydaşlar adına bu forumun, iş görüşmelerinin başarıyla tamamlanmasını ve her iki ülke için dostluğa değil ekonomik faydaya dönüşmesini diliyorum.”

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam da Samsun’daki firmalar arası iş birliğinin önemli olduğunu, kentte sadece Türk somonunun değil birçok kültür balığı yetiştiriciliğinin de artarak devam ettiğini söyledi.

Toplantıya internet üzerinden bağlanan Norveç Doğu Ticaret Odası Başkanı Olav Rekdal da deneyimlerini ve önerilerini katılımcılarla paylaştı.

İki gün sürecek forumda, üretime yönelik teknolojik yenilikler Türk somon ve balık yetiştiricileri ile paylaşılacak, Norveçli uzmanlarla ikili iş birliği olanakları tartışılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu