Haber

Rusya, Nijer’deki Krizin Askeri Müdahaleyle İstikrarsızlaşabileceği Uyarısında Bulundu

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Nijer’deki krizi çözmek için olası bir askeri müdahalenin Sahel-Sahra bölgesindeki durumu istikrarsızlaştırabileceği konusunda uyardı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan Nijer’deki duruma ilişkin yazılı açıklama yapıldı. 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un görevden alındığı belirtilirken, ordunun yönetimi devraldığı Nijer’deki gelişmeler yakından izleniyor. Açıklamada, “Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Nijer’de anayasal düzeni diplomatik yollarla yeniden tesis etmek için adımlar atıyor. Rusya, ECOWAS’ın mevcut krizden çıkış yollarını bulma çabalarına destek veriyor. Düzenlenen olağanüstü zirvede” Abuja’da Nijer ordusu herhangi bir dış müdahaleye karşı mücadeleye hazır olduklarını açıkladı. Ayrıca sivil toplum temsilcileri de hazır bulundu. Aldıkları geçiş hükümetinin kurulması hakkında bilgi verdiler. Nijer’deki krizin çözümü ülkede uzun vadeli bir çatışmaya ve bir bütün olarak Sahel-Sahra bölgesindeki durumun keskin bir şekilde istikrarsızlaşmasına yol açabilir” denildi.

Öte yandan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), 10 Ağustos’ta yaptığı toplantıda Nijer’de “anayasal düzeni yeniden tesis etmek” amacıyla yedek güçlerini hazırlayıp konuşlandırma kararı aldı. ECOWAS’a üye ülkeler arasında Benin, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gambiya, Gana, Gine, Gine-Bissau, Liberya, Mali, Nijer, Nijerya, Senegal, Sierra Leone, Togo ve Cape Verde bulunmaktadır. – MOSKOVA

haberetimesgut.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu