Teknoloji

Polonya Dışişleri: Duda’nın nükleer silahların konuşlandırılması konusunu konuşma yetkisi yok

Polsat televizyonuna konuşan Sikorskiy, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın ülke topraklarında nükleer silah konuşlandırılması olasılığını konuşma yetkisinin bulunmadığını ve bu konuda uyarıldığını söyledi.

Sikorskiy, “Sayın Cumhurbaşkanına en üst düzeyden bu konu hakkında konuşmaması gerektiği söylendi. Cumhurbaşkanı, bakanlar kurulu tarafından belirlenen dış politikayı temsil eder” dedi.

Ülke hükümetinin cumhurbaşkanına nükleer silahlar konusunda konuşması için ‘bir yetki” vermediğini belirten Skorskiy, “Bunlar, NATO’nun nükleer planlama grubunda son derece gizlilik ortamında tartıştığımız çok ciddi konular” diye konuştu.

Daha önce NATO‘nun doğu kanadını güçlendirmeye karar vermesi durumunda, topraklarına nükleer silah konuşlandırılmasına hazır olduklarını ifade eden Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Başbakan Donald Tusk‘u 1 Mayıs’ta ülke topraklarında nükleer silahların konuşlandırılması konusunda bir görüşme yapmak üzere davet etmişti. Tusk ise Cumhurbaşkanı’nı bu tür açıklamalar yapmaya iten nedenleri öğrenmek istediği için Duda ile görüşeceğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu