Haber

KONYA OVASI’NDA OBRUK EYLEM PLANI HAZIRLANACAK

KONYA’nın Karapınar ilçesinde, yer altı sularının çekilip, toprağın çökmesiyle meydana gelen obrukların sayısı 2 bin 600’ü geçti. Bunun üzerine Konya AFAD ile Ankara Üniversitesi ortasında, ‘Obruk alanlarının tespit edilmesi’ projesi kapsamında tarım iktisadı ve tarım eser deseninin obruklara tesirinin araştırılması’ için ortak çalışmalar yürütülmesi kapsamında protokol imzalandı. Protokole göre, riskli belirlenen bölgelerde insansız hava aracı ile periyodik uçuşlar gerçekleştirilip topoğrafik çöküntülerin tespit edilip edilemediği, erken gözlem ve uyarı çalışmalarına uygunluğu belirlenecek.

Konya Havzası’nda yer altı sularının çekilip, toprağın göçmesiyle meydana gelen ve çoğunluğu Karapınar ilçesinde bulunan obrukların sayısı 2 bin 600’ü geçti. Bölgede gün geçtikçe sayısı artan obruklar için harekete geçen Konya Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ortasında ‘Obruk alanlarının tespit edilmesi’ projesi kapsamında tarım iktisadı ve tarım eser deseninin obruklara tesirinin araştırılması için ortak çalışmalar yürütülmesi kapsamında, AFAD Konya İ Müdürü Yıldız Tosun ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar ortasında protokol imzalandı.

OBRUK HASSASLIK HARİTASI ÜRETİLECEK

Proje kapsamında bölgede meydana gelen obruk oluşumları sınıflandırılarak, çeşitleri modellenecek, uygun litolojik özelliklere sahip olan jeolojik ünitelerin hudutları güncellenecek. Obruk oluşumunda kıymetli rol oynayan yapısal jeolojik ögeler, hidrojeolojik ve meteorolojik şartlar üzere doğal etkenlerle çok ve denetimsiz yer altı suyu kullanımı üzere antropolojik etkenlerin obruk oluşumundaki hissesi ortaya çıkarılacak. Bu çalışmanın sonucunda topografyada obruk oluşum izleri veren değişimler belirlenerek, obruk oluşturması olası alanlarda jeolojik, jeofizik tahlil ve ölçümler yapılarak doğruluğu denetim edilecek. Bu kapsamda riskli belirlenen bölgelerde insansız hava aracı ile periyodik uçuşlar gerçekleştirilip, topoğrafik çöküntülerin tespit edilip edilemediği, erken müşahede ve ikaz çalışmalarına uygunluğu tespit edilecek. Tüm bu dataların ışığında matematiksel model üretilerek Konya için Obruk Hassaslık Haritası üretilecek ve ardından de obruk aksiyon planı hazırlanacak. Tüm saha datalarının bu yıl sonu itibariyle tamamlanmasıyla Konya Obruk Hassaslık Haritasının üretimi 2023 yılında tamamlanacaktır.

TARIMIN OBRUKLARA TESİRİ ORTAYA KONULACAK

Bu protokolle obruk oluşumunun eser deseninin yoğunluğuyla bağlantısı irdelenecek. Ağır olan eserin su muhtaçlığı, bilgilere nazaran ne kadar su kullanıldığı ortaya konulacak. Sulanan tarım toprağının ve büyüyen tarım eserinin örtü yükte yaptığı tartısı belirlenecek. Sulamayla tarımda kullanılan gübre ve ilaçların topraktan süzülerek altta boşluk oluşturması ve oluşmuş boşluğu büyütmesi ihtimalleri üzerinden çalışmalar yürütülerek, tarımın kapsamlı bir formda obruklara tesiri ortaya konulması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu