Haber

Kemer’de 800 Hektar Alan Orman Yangınından Etkilendi

HARİTA ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Okan Hançer, Kemer’de 5’inci gününde kontrol altına alınan orman yangınının 800 hektar civarında etki alanına sahip olduğunu belirterek, “800 hektar tanımlayabiliriz. 1120 futbol sahası büyüklüğünde.Burada yanan alan 300 hektar civarında yani 420 futbol sahası büyüklüğünde.Manavgat’ta yaklaşık 60 bin hektar yani 84 bin hektarlık bir alan. futbol sahaları yakıldı.”

Kemer ilçesine bağlı Göynük Mahallesi’nde 24 Temmuz’da başlayan orman yangını 5’inci gününde kontrol altına alındı. Karadan ve havadan müdahale edilen yangında çok sayıda alan zarar gördü. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Okan Hançer, Kemer’de 90’ıncı saatte kontrol altına alınan orman yangınının uydu görüntülerini incelediklerinde yaklaşık 300 hektar arazinin yandığını, 800 hektar alanın yandığını söyledi. arazi etkilendi. Önder Hançer, “800 hektarı yaklaşık 1120 futbol sahası büyüklüğünde tanımlayabiliriz. Burada yanan alan 300 hektar civarında yani 420 futbol sahası büyüklüğünde.”

Orman yangınında kaybolan alanların çok büyük olduğuna işaret eden Okan Hançer, “Manavgat yangını ile karşılaştırdığımızda aslında Manavgat yangınında nasıl bir felaketle karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz. Manavgat’ta 60 binlik bir alan. hektar yani 84 bin futbol sahası, “Kemer’in toplam alanı 53 bin hektar civarında. İkisini karşılaştırdığımızda aslında Manavgat’ta çok daha büyük bir afetle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz” dedi. “ANTALYA’NIN ORMAN ALANI yüzde 56’dır.”

Orman yangınlarına karşı vatandaşları uyaran Okan Hançer, “Antalya bölgesi Türkiye’nin en büyük metrekare ormanına sahip ili. Kent ve orman alanlarını yüzde olarak karşılaştırdığımızda yüzde 56 civarında. Orman yangınları doğal bir olaydır. Deprem, sel gibi. Bunlarla her zaman karşılaşacağız. Daha önce Manavgat’ta, bugün de Kemer’de gördük. Gelecek yıl nerede olacağını bilmiyoruz. Kontrol önlemlerimizi geliştirdikten sonra orman yangınlarının afete dönüşmesini engellemek hepimizin görevidir. Daha önceki tekliflerimizden bazıları erken uyarı sistemi, uzaktan algılama teknolojileri, denetimdir.” ve tedbir anlamında uygulanabilecek prosedürler olarak söylenebilir.

almus-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu