Ekonomi

İş dünyasından 3. çeyrek büyüme değerlendirmesi

İş dünyasın TÜİK tarafından açıklanan ulusal gelir istatistiklerini yorumladı.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Lideri Erdal Bahçıvan, açıklanan üçüncü çeyrek büyüme bilgilerinin Türkiye iktisadının dinamizminin bir göstergesi olarak değerlendirirken, nitelikli büyümenin korunması için GSYH içinde sanayi büyümesinin hissesinin arttırılması gerektiğini bildirdi.

Son periyotlarda endüstriden ve sanayi ihracatından güçlü bir formda beslenen büyüme oranlarında, yurtdışı kaynaklı gelişmeler başta olmak üzere, farklı olumsuz nedenlerden kaynaklanan bir ivme kaybı olduğunu gözlemlediklerini belirten Bahçıvan, şunları kaydetti:

“Bu ivme kaybını, bilhassa İSO Türkiye İmalat PMI datalarının son aylardaki besbelli düşüşünde de maalesef açıkça görmekteyiz. Yeniden de açıklanan üçüncü çeyrek büyüme bilgilerini Türkiye iktisadının dinamizminin bir göstergesi olarak değerlendirirken, nitelikli büyümenin korunması için GSYH içinde sanayi büyümesinin hissesinin arttırılması gerektiğinin altını çizmek isteriz. Ayrıyeten, bu olumsuz periyotta bile endüstrimizin yatırım gereksiniminin ve sanayicimizin yatırım motivasyonunun hala epey yüksek olduğunu hatırlatmak istiyorum. Böylesine değerli bir iklim bahtını ve fırsatını, ülkemizin geleceğine yönelik olarak olumlu kıymetlendirmemiz gerektiğini bilhassa vurguluyorum.”

MÜSİAD: Türkiye dış şoklara karşı dayanıklı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, üçüncü çeyrek büyüme verilerine ilişkin, “Millî ekonomimizin üretim, ihracat ve istihdam odaklı büyüme sürecinin önümüzdeki devirde de süreceğine yürekten inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

MÜSİAD’dan yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Asmalı, “Salgın sonrası tedarik zincirlerinde yaşanan meselelerin şimdi tam manasıyla bertaraf edilemediği bir periyotta patlak veren Rusya-Ukrayna Savaşı, toparlanma evresindeki global ekonomik konjonktürü epeyce olumsuz etkilemiştir. Gelişmiş ülkelerde resesyon ve stagflasyon senaryolarının konuşulduğu böylesi güçlü bir ortamda ekonomimizin büyümeye devam etmesi, Türkiye’nin dış şoklara karşı bağışıklığını ne derece güçlendirdiğinin bir ispatıdır” dedi.

ATO: Türkiye’nin bağışıklığı güçlü

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ekonomisinin Temmuz-Eylül döneminde yüzde 3,9 büyüdüğünü belirterek, “Küresel iktisatta büyümenin yavaşladığı, resesyon tehlikesinin sürdüğü bu devirde Türkiye’nin büyüme performansını müdafaası, bağışıklığının güçlü olduğunun göstergesidir” ifadesini kullandı.

Baran büyüme verilerine ilişkin değrelendirmesinde, “Dünya ekonomisindeki yavaşlamanın Türkiye iktisadına ivme kaybettirmesi kaçınılmaz görünüyor. Bu gerçeği göz arkası etmemek gerektiği üzere karamsar tablo çizmek de hakikat değil. Türkiye iktisadı esasen gerçek bir rotada gelişimini sürdürüyor. Bu süreçte katma pahalı üretimi teşvik etmek, bunu sağlayacak yatırımları desteklemek, büyümenin devamlılığına katkı sağlayacaktır. Dinamik gerçek bölümü, basiretli idaresi ve insan kaynağıyla Türkiye’nin önü açıktır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu