Haber

Hatay Dikmeceliler kamulaştırmalara tepkili

DİLAN BUTLU

Hızlı kamulaştırmayla tarım arazileri ve zeytinlikleri ellerinden alınan Hatay Dikmece halkı, bugün depremin 6. ayında köy merkezinde yürüyüşle protesto etti. Hatay Valisi’nin “Dikmece’deki kamulaştırmalardan köylüler haberdardı” sözlerine tepki gösteren vatandaşlar, “vali istifa” sloganları attı.

Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Dikmece köyünde deprem sonrası yeni evlerin yapılması için tarım arazilerinin ve zeytinliklerin geliştirilmesine direnen köylüler, bugün köy meydanında toplanarak yürüyüş yaptı.

Arap Alevilerin yoğun olarak yaşadığı köyde yürüyüş sırasında kadınlar fesleğen dalları ve bahur adı verilen tütsüler taşıdı. Traktör ve araçlarla uzun bir konvoy oluşturan köylüler, ellerinde Türk bayrakları taşıyarak “Susmayın sıra sizde” sloganları attı.

“MA RIHNA NIHNA HOVN”

Köylüler yol boyunca Türkçe ve Arapça sloganlar atarak tepkilerini dile getirdiler. Kadınlar sık ​​sık Arapça, “Gitmedik” anlamına gelen “Ma Rihna Nıhna Hovn” sloganları attı.

VALİ’NİN SÖZLERİNE KÖYLÜDEN CEVAP: “VALİ İSTEĞİ”

Bir aylığına görevlendirilen Hatay Valisi Mustafa Masatlı’nın katıldığı programda köylüler, “Kamulaştırmayla ilgili Dikmece köyünde kamulaştırma çalışması yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu