Ekonomi

“Ekonomideki parçalanma finansal sistemde risk yaratıyor”

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, İrlanda Merkez Bankası’nın Dublin’de düzenlediği “Finansal Sistem Konferansı 2023″te yaptığı konuşmada, İngiltere’de enflasyonun yıl sonuna kadar bir miktar gerilemesini beklediklerini söyledi.

Para politikasının şu anda oldukça kısıtlayıcı olduğunu ve ekonomik büyüme tahminlerinin çok düşük olduğunu belirten Bailey, resesyon öngörmediklerini ancak büyümenin yatay kalacağını ifade etti.

Bailey, ülkede enflasyondaki düşüşe rağmen risklerin yukarı yönlü olduğunu belirterek, “Tahminlerimiz enflasyonun 2 yıl içinde yüzde 2 hedefine döneceğini gösteriyor, ben bunun gerçekleşeceğine dair iyimserim. Ancak biz Para politikasının uzun süre daha kısıtlayıcı olması gerektiğine inanıyorum. Faiz indiriminden bahsetmek için gerçekten çok erken.” “Biz çok netiz, henüz bu konuyu konuşmuyoruz” dedi.

Küresel ekonominin son dönemde çok büyük şoklara maruz kaldığını ve bu durumun devam ettiğini belirten Bailey, “Bugün parçalanmanın yaşandığı bir dünya ekonomisinde yaşadığımızı ve bu baskıların daha da artma riskinin bulunduğunu kabul etmeliyiz. Dünya Ticareti Kuruluş geçtiğimiz günlerde ara malının dünya ticaretindeki payının yüzde 3 oranında arttığını açıklamıştı. “Geçen yıl yüzde 51 olan bu payın bu yılın ilk yarısında yüzde 48,5’e düştüğünü bildirdi. Bu durum küresel tedarik zincirleri üzerindeki baskının göstergesidir” dedi.

“Farklı yeni ticari ilişkiler kurulmalı”

Bailey, küresel ekonomide parçalanmaya neden olan en büyük şoklardan birinin Kovid-19 salgını olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Covid-19 salgını tedarik zincirini etkileyen büyük bir şoktu ve salgından kurtulduktan sonra tedarik zincirlerindeki bozulma devam etti. Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş da tedarik zincirlerini ve ekonomik koşulları ciddi şekilde bozdu. Savaş Küresel ekonomide özellikle enerji ve gıda tedariği açısından parçalanmaya neden oldu, başka bir kaynak yarattı.”

Bailey, ekonominin parçalanmasına İngiltere’deki Brexit örneğini vererek, “Bir kamu görevlisi olarak Brexit konusunda herhangi bir pozisyon almıyorum. Ancak Brexit, İngiliz ekonomisinin dışa açıklığının azalmasına yol açtı. Umarım” dedi. zamanla farklı yeni ticari ilişkilerin kurulması gerektiği ve yeni ticari ilişkilerin kurulacağı yönündedir. Bunun elbette bir netliği var.” ve serbest ticarete bağlılık gerekiyor” dedi.

Küresel ekonomideki parçalanmanın finansal sistemin istikrarı açısından da risk oluşturduğuna dikkat çeken Bailey, şunları kaydetti:

“Sonuç olarak, hem küresel ekonomi hem de finansal sistemdeki parçalanma baskısına karşı dikkatli olmalıyız. Bu parçalanmanın getirdiği maliyetler gerçek ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Finansal istikrar açısından ortak bir kamu politikası hedefinin güçlü bir şekilde ifade edilmesi ve etkin koordinasyonu, “Bu risklere karşı iyi bir yaklaşım olacaktır.”

İrlanda Merkez Bankası Başkanı Gabriel Makhlouf da faiz indirimi hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Faizlerin düşük olduğu bir döneme ne zaman döneceğimizi bilmediğini belirten Makhlouf, bunu etkileyen birçok değişkenin olduğunu kaydetti.

haber-atabey.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu