Ekonomi

Çin halka açık yol testleriyle otonom sürüşte ilerliyor

Çin, seçkin bir grup otomobil üreticisinin üçüncü seviye otonom sürüş teknolojilerinin halka açık yol testlerine başlamasına izin vererek otonom sürüşün geliştirilmesinde önemli bir adım attı. Onaylanan şirketler arasında BYD ve Nio’nun yanı sıra Changan Automobile, GAC ve SAIC gibi önde gelen kamu iktisadi teşebbüsleri de yer alıyor. Bu denemelere araç çağırma hizmetleri gibi filo operatörleri de dahil olacak.

Ülkenin otomobil endüstrisi otonom sürüşü beş seviyeye ayırıyor; birinci seviye temel sürücü yardımını kapsarken beşinci seviye tamamen otonom araçları temsil ediyor. Son onaylar, Çin’in yüksek otonom araçların pazara entegrasyonunu hızlandırmak amacıyla Kasım ayında başlattığı daha geniş kapsamlı girişimin bir parçası.

Testler sırasında, ilgili şirketler güvenlik sorumluluğunu üstleneceğinden, sürücülerin ellerini direksiyondan çekmelerine izin verilecek. Sanayi bakanlığı, bu denemelerin daha gelişmiş otonom sürüş teknolojilerinin nihai olarak ticarileştirilmesini kolaylaştırmasının beklendiğini belirtti. Otomobil üreticileri ve yöneticiler bunu, üçüncü seviye araçların bireyler ve filo operatörleri tarafından satışına ve kullanımına doğru ilerleyen bir adım olarak görüyor.

Şu anda, Huawei ve Xpeng (NYSE:XPEV) de dahil olmak üzere en az 10 otomobil üreticisi ve tedarikçisi, Çin’de hala aktif bir sürücü gerektiren ikinci seviye otonom sürüş özellikleri sunuyor. Ayrıca Tesla, “Tam Kendi Kendine Sürüş” yazılımını yıl içinde Çinli müşterilere sunmaya hazırlanıyor. İkinci seviye olarak sınıflandırılsa da Tesla CEO’su Elon Musk daha gelişmiş otonom araçların ufukta olduğunu belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habersogutlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu