Ekonomi

Avustralya Pasifik bankacılığı için 4,3 milyon dolar daha taahhüt etti

Batılı bankacılık hizmetlerinin geri çekilmesi ve Çin’in Pasifik bölgesinde artan etkisine karşılık olarak Avustralya, Pasifik Ada ülkelerinin bankacılık sistemlerini desteklemek üzere finansmanını arttırdığını açıkladı.

Avustralya hükümeti, güvenli dijital kimlik altyapısının geliştirilmesine yardımcı olmak ve kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı standartlarına uyumu iyileştirmek için 6.3 milyon A$ (4.3 milyon dolar) ek kaynak sağlayacak.

Duyuru bugün Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ortak ev sahipliğinde Brisbane’de düzenlenen Pasifik Bankacılık Forumu sırasında Hazine Müsteşarı Jim Chalmers tarafından yapıldı. Chalmers durumun aciliyetini vurgulayarak Pasifik’in küresel finans sisteminden izole edilme riski altında olduğunu ve bunun da dünya ile ilişki kurma becerilerini engelleyebileceğini belirtti.

Hazine Müsteşar Yardımcısı Stephen Jones Pazartesi günü yaptığı açıklamada Pasifik bölgesinin muhabir bankacılık ilişkilerinde, özellikle de ABD doları cinsinden hizmetlerde önemli bir azalma yaşadığını vurguladı. Bölge, uluslararası ticaret ve finans için hayati önem taşıyan bu ilişkilerde 2011 yılından bu yana %80’lik bir düşüş yaşadı.

Batılı bankalar Pasifik’ten çekilmekte, uzun süredir devam eden ilişkilerini sona erdirmekte ve mali düzenlemelere uymak için risk azaltma çabaları nedeniyle operasyonlarını kapatmayı düşünmektedir. Bu durum Pasifik ada ülkelerinin uyum standartlarını karşılamalarını giderek zorlaştırmakta ve dolayısıyla mali istikrarlarını tehdit etmektedir.

Pazartesi günü düzenlenen forumda da hazır bulunan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD’nin muhabir bankacılık hizmetlerine erişimin arttırılmasını da içeren Pasifik’in ekonomik direncini destekleme taahhüdünü yineledi.

Batılı ülkelerin stratejik hamleleri, Çin’in Pasifik’teki nüfuzunu aktif bir şekilde genişletmeye çalıştığı bir döneme denk geliyor. Özellikle Bank of China, Avustralyalı Bendigo Bank’ın ülkeden çekilmesinin ardından Nauru’daki bankacılık fırsatlarını araştırmak üzere bir anlaşma imzaladı. Bu gelişmeler ışığında Chalmers, Avustralya’nın Nauru’nun gerekli bankacılık hizmetlerine erişmeye devam etmesini sağlamak için birlikte çalıştığını belirtti.

Bankacılık ortamındaki değişim, Papua Yeni Gine’deki perakende operasyonlarından çıkan ANZ Group gibi büyük bankaların aldığı kararlarla da kendini gösterdi. Westpac da Fiji ve Papua Yeni Gine’deki faaliyetlerinin satışını değerlendirmiş ancak sonuçta varlığını sürdürmeyi tercih etmiştir.

Avustralya’dan sağlanan ek finansman, Pasifik Ada ülkelerinin finansal direncini arttırmayı ve mevcut zorluklara rağmen küresel finans ağına bağlı kalmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-sebinkarahisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu