Ekonomi

Apple Dünya Çapında 1 Trilyon Dolar Marka Değerine Ulaştı – Kantar Analysis

Çarşamba günü açıklanan Kantar BrandZ küresel sıralamasına göre Amerikan teknoloji şirketi Apple (NASDAQ:AAPL), bir önceki yıla kıyasla %15’lik bir büyüme göstererek 1 trilyon dolarlık marka değerini aşan ilk şirket oldu.

Apple, 2024 yılında da üst üste üçüncü kez dünyanın en değerli markası olma konumunu korurken, Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL) 753 milyar dolarlık marka değeriyle ikinci, Microsoft (MSFT) ise 713 milyar dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Bu hafta Apple, iPhone’lara olan talebi arttırması ve bu ana ürünün satışlarındaki düşüşü dengelemesi beklenen yeni yapay zeka yeteneklerinin eklendiğini duyurdu. Satışlardaki düşüşte tüketici harcama alışkanlıklarındaki değişiklikler ve diğer teknoloji şirketlerinin artan rekabeti etkili oldu.

Apple, 3,18 trilyon dolarlık piyasa değeriyle, 3,22 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip Microsoft’un biraz gerisinde ve 2,97 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip Nvidia’dan (NVDA) daha değerli.

Yapay zekaya olan ilginin hızla arttığı ve yarı iletkenlere olan talebin yükseldiği Nvidia, Kantar’ın dünyanın en değerli 10 markası listesine ilk kez girdi. Danışmanlık firmasına göre, marka değeri bir önceki yıla göre neredeyse üç kat artarak 200 milyar doları aştı ve bu da Nvidia’yı küresel olarak en değerli altıncı marka haline getirdi.

Kantar, çalışmasının 54 farklı pazarda 532 kategori ve 21.000 farklı marka genelinde tüketicilerle yapılan 4,3 milyondan fazla görüşmeyi içerdiğini belirtti.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

narlidere-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu