Haber

AB Komisyonu Macaristan’ın fonlarını dondurmak istiyor

Avrupa Birliği (AB) Komitesi, yolsuzlukla gayrette ve yargının bağımsızlığındaki eksiklikler nedeniyle Macaristan’ın alması öngörülen toplam 13,3 milyar euroluk fonun dondurulması tavsiyesinde bulundu.

AB Komisyonu, koronavirüs pandemisinin ekonomik etkilerinin aşılması için Macaristan hükümetinin hazırladığı kurtarma paketine onay verdiğini, ancak Macaristan, AB’nin bütün koşullarını yerine getirene kadar 5,8 milyar euroluk fonun ödenmeyeceğini bildirdi.

AB Kurulu ayrıyeten üye ülkelere, Macaristan’daki hayat standartlarının yükseltilmesi için Birlik bütçesinden ayrılan 7,5 milyar euroluk ahenk fonunun da ödenmemesi davetinde bulundu.

Macaristan ile ilgili kararın açıklandığı basın toplantısında konuşan AB Komitesi Lider Yardımcısı Valdis Dombrovskis “Temel şartlar gerektiği gibi karşılanmadığı sürece hiçbir para ödenmeyecek” dedi.

Süreç Nisan ayında başlamıştı

AB Komisyonu’nun bu kararı, sağcı Orban hükümeti ile insan hakları ve demokrasi standartlarına uyma, yargının bağımsızlığı, azınlık hakları, basın özgürlüğü ve yolsuzlukla mücadele konusunda aylardır süren tartışmaların ardından geldi.

AB Komisyonu, hukukun üstünlüğü ilkesine uymadığı gerekçesiyle Macaristan’ın fonların kesilmesi için Nisan ayında süreci başlatmıştı. Avrupa Parlamentosu da, tekraren AB Komisyonu’na Macaristan için öngörülen fonların askıya alınması çağrısında bulunmuştu.

AB fonlarının kullanımını denetlemesi öngörülen yolsuzlukla mücadele dairesinin kurulması gibi Macaristan tarafından hayata geçirilen reformlar, AB Komisyonu tarafından yeterli görülmedi. AB Komisyonu, Macaristan’a gereken ıslahatların uygulanması için 19 Kasım’a kadar süre tanımıştı.

Macaristan için öngörülen fonların askıya alınması konusundaki kesin kararı ise AB Konseyi’nin alması gerekiyor. AB Konseyi’nin 19 Aralık’a kadar AB Komisyonu’nun tavsiyesine ilişkin karar vermesi bekleniyor. Macaristan için öngörülen fonların dondurulabilmesi kararı ancak nitelikli çoğunluğun oyu ile alınabiliyor. Bu da AB’ye üye 27 ülkeden 15’inin fonların dondurulması kararına dayanak vermesi manasına geliyor.

Macaristan tekrar de umutlu

AB ile müzakereleri yürüten Macar Bakan Tibor Navracsics ise AB fonlarının ödenmesine gelecek yıldan itibaren başlanabileceği konusunda umutlu konuştu.

Bazı maddelerin parlamentodan geçmesi gerektiğine işaret eden Navracsics, hazırladıkları plana nazaran belirlenen birtakım tarihler olduğunu ve şimdi bitiş çizgisine gelmediklerini söyledi. Macar Bakan, AB Kurulu ile diyalog halinde olduklarını ve Macaristan’ın uzlaşmaya hazır olduğunu da kelamlarına ekledi.

AFP, dpa, Reuters/JD, EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bağlum Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Başa dön tuşu